upload_max_size Değerini Artırma

upload_max_size Değerini Artırma

upload_max_size Değerini Artırma

Bu yazımızda sizlerle “upload_max_size değerini artırma” konusunu işleyeceğiz. Kullanmakta olduğunuz web barındırma şirketinin size sunduğu kotalar, kullandığınız hosting paketine göre değişkenlik gösterecektir. WordPress bir web siteye sahipseniz içerik oluştururken Media Upload yani Ortam Dosyası Yükleme hepinizin sıklıkla yaptığı bir işlemdir.  Aşağıdaki görselde de görebileceğiniz üzre hostunuzun size tanımladığı bir dosya yükleme sınırı bulunmaktadır.

mediafilesize

Genellikle bu limit 2MB ila 128MB arasında değişkenlik gösterir. WordPress Upload Limiti‘nizin 2MB olduğunu düşündüğümüzde bu limitin fotoğraf ya da görsel yüklemelerinde pek sorun olmayacağını düşünebiliriz. Ama günümüzde kullandığımız cep telefonları bile çektikleri fotoğraf boyutları 5MB’dan bile fazladır. O halde size max_upload_size değerini nasıl artırabilirim diyenler için yöntemlerimizi paylaşmaya başlayalım.

NOT: Aşağıdaki paylaşılan yöntemler kullanmakta olduğunuz hosting şirketinin güvenlik ilke ve uygulamarına göre işe yaramayabilir. Bu gibi durumlarda hosting servisinize upload_max_size değerinizi artırmak istediğinize dair bir destek ticket’i açmanız halinde size yardımcı olacaklardır.


Yöntem 1: function.php ile Limit Yükseltme

Temanızın kurulu olduğu klasör içerisinde functions.php dosyası içerisinde uygun bir yere aşağıdaki kodu yazarak upload limitinizi artırabilirsiniz:

@ini_set( 'upload_max_size' , '64M' );

functions.php Nerede?

functions.php dosyasını sunucunuzun public_html ya da httpdocs klasörü içerisinde yer alan, wp -content/themes/temaklasörü/ ‘nüz erisinde bulabilirsiniz.


Yöntem 2: php.ini ile Limit Yükseltme

php.ini hostunuza ait limitleri belirleyen çok önemli bir dosyadır. Bu dosya agenellikle hostunuzun anadizininde bulunmakla birlikte başka bir alanda da yer alabilir, hiç olmayadabilir. Ayrıca, kıymetli bir dosya olması sebebiyle genellikle hostunuz içerisinde Gizli olarak bulunur ve görünmez. Sunucunuzdaki gizli dosyaları görüntülemek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer sunucunuzda böyle bir dosya varsa; aşağıdaki işlemi o dosya içerisindeki benzer kodda değişiklik yaparak yapacaksınız, eğer böyle bir dosya yoksa bu dosyayı siz oluşturacaksınız ve sunucunuzun ROOT anadizinine yükleyeceksiniz. php.ini ile upload limiti artırma kodu aşağıdaki gibidir:

upload_max_filesize = 64M

php.ini Nasıl Oluşturulur? öğrenmek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.


Yöntem 3: .htaccess ile Limit Yükseltme

.htaccess dosyası; Hypertext Access ve Apache başta olmak üzere çoğu ağ sunucusu tarafından kullanılan web alanı üzerinde ayar değişimleri yapılmasını sağlayan bir başka çok önemli dosyadır. Sunucunuzun Root (Anadizin) dizinin de yani public_html ya da httpdocs klasörü içerisinde yer alır ve gizli olabilir. Aşağıdaki kodu mevcut .htaccess dosyanız içerisine ekleyebilir ya da yeni bir .htaccess dosyası oluşturabilirsiniz.

php_value upload_max_filesize 64M

“.htaccess dosyası nasıl oluşturulur?” bilmiyorsanız ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.


Yöntem 4: Hosting Şirketiniz (Son Çare)

Yukarıda daha önce belirttiğimiz gibi; paylaşımlı bir hosting paketi kullanıyorsanız bu teknikler işe yaramayabilir. Bu durumda, wordpress dosya yükleme limiti artırmak  için hosting firmanıza başvurmanız gerekir. Webdeyeral, En Kaliteli Hosting Firması olarak Turhost‘u tavsiye eder. Ben kişisel olarak kendi sitemde bu limiti artırmak istediğimde maksimum 128MB a kadar artırabiliyorum. Bu durumu hosting şirketime neden daha fazla yükseltemiyorum diye sordum. Daha fazlasına ihtiyacım varsa bunu hosting şirketime bildirmem halinde kendilerinin bu değişikliği yapabileceklerini söylediler. 128MB benim için yeterlidir. İhtiyacınız yoksa daha fazlası için uğraşmayın derim.

Haber Bültenime Katıl

Yakında paylaşmaya başlayacağım website tasarımı yapmak için bilinmesi gerekenler konulu paylaşımlarımdan haberdar olmak isterseniz içerik bültenime ücretsiz abone olabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Teklif İsteği Göndermeden Önce

Benim Sizden Bir Ricam Var

Lütfen teklif talebinde bulunmadan, öncelikle hizmet sayfalarımı inceleyip, web tasarım fiyatlarım hakkında bilgi sahibi olunuz.

Tüm diğer sorularınız için İletişim sayfamda bana ulaşabileceğiniz bilgilerimi bulabilirsiniz. İletişime geçmek için çekinmeyiniz.