Place ID Nedir, Ne İşe Yarar?

place-id-nedir-place-id-ne-ise-yarar

Bu yazımızda “Place ID Nedir ?” ve “Place ID Ne İşe Yarar ?” bunu açıklayacağız.

Place ID Nedir?

Place ID, Google Yerel İşletme Kaydı olan her bir işletme için üretilen benzersiz bir kimlik kodudur. Aşağıdaki örnekte de olduğu gibi rakamlardan ve harflerden oluşur.

Place ID Ne İşe Yarar?

Place ID her bir yerel işletmeye özel olarak verilen (bizim T.C. numaramız gibi) benzersiz bir kod olması nedeniyle işletmeleri birbirinden ayırmak için kullanılır.

Örneğin; müşterilerinizden işletmesini yaptığınız Deniz Kuaför için memnuniyetlerini ya da şikayetlerini Google Yerel İşletme Profiliniz aracılığıyla bildirmelerini istediğinizi varsayalım. Google İşletme Kaydı‘nız varsa tabii. Müşterileriniz Google Haritalar‘da Deniz Kuaför araması yaptığında bir çok sonuçla karşılaşacak ve belki de müşterileriniz sizin işletmeniz yerine, sizinle aynı ismi taşıyan başka bir kuaför işletmesine yorumunu yazacaktır. Aynı durum haritalar üzerinden size gelecek kişiler için de geçerli. Aynı isme sahip farklı bir kuaföre de gidebilirler. Peki bu sorunu aşmanın en garanti yolu nedir? Place ID bilginizi içeren profil bağlantınızı müşterinize göndermektir.

Place ID Kodunu Öğrenme

Place ID numaranızı Place ID LookUp Tool ile kolaylıkla öğrenebiliriz. İlgili sayfaya girdikten sonra aşağıda örneğini belirttiğimiz Enter A Location alanına kaydı bulunan işletme adınızı yazınız.

Firma adınızı yazdıktan sonra aşağıda olduğu gibi otomatik olarak eşleşmeler bir liste halinde görünecektir. Bu aşamada size ait olan adresi tıklayınız.


Adresinizi tıkladığınızda harita aşağıdaki gibi size Place ID numaranızı gösterecektir. Bu aşamada Place ID yazısından sonraki kodlar bütünü faremizle seçerek kopyalıyoruz. Sonunda Place ID kodunuza sahipsiniz. Hadi şimdi gelin bu kodu, müşterilerimizle paylaşabileceğimiz bir bağlantı linkine dönüştürelim.

Place ID ile Profil Bağlantınızı Oluşturma

Buraya kadar Place ID hakkındaki bir çok bilgiyi edindik. Şimdi bağlantı linkimizi oluşturalım. Bir önceki aşamada kopyalayarak kayıt altına aldığımız kodumuzu aşağıdaki örnek bağlantı adresinin sonunda yer alan <place-id> alanına aşağıdaki örnekte olduğu gibi ekleyelim.

Place ID Kodumuz: ChIJv4hDvKsgyxQRgwRpf7ckmwg

Bağlantı Şablonumuz: https://search.google.com/local/writereview?placeid=<place_id>

Sonuç Bağlantımız: https://search.google.com/local/writereview?placeid=ChIJv4hDvKsgyxQRgwRpf7ckmwg

Bunca emek sonrası sizinle birlikte oluşturduğumuz Webdeyeral Place ID Bağlantısı ile bize bir yorum yazarsanız çok memnun oluruz. Olsun diye ümit ettiklerinizin olması dileklerimizle…

Webdeyeral

Haber Bültenime Katıl

Yakında paylaşmaya başlayacağım website tasarımı yapmak için bilinmesi gerekenler konulu paylaşımlarımdan haberdar olmak isterseniz içerik bültenime ücretsiz abone olabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Teklif İsteği Göndermeden Önce

Benim Sizden Bir Ricam Var

Lütfen teklif talebinde bulunmadan, öncelikle hizmet sayfalarımı inceleyip, web tasarım fiyatlarım hakkında bilgi sahibi olunuz.

Tüm diğer sorularınız için İletişim sayfamda bana ulaşabileceğiniz bilgilerimi bulabilirsiniz. İletişime geçmek için çekinmeyiniz.