php.ini Nasıl Oluşturulur?

php.ini Nasıl Oluşturulur

php.ini Nasıl Oluşturulur?

Daha önceki yazılarımızda php.ini dosyasının hostunuza ait limitleri belirleyen çok önemli bir dosya olduğundan bahsetmiştik. Bu dosya, genellikle hostunuzun anadizininde bulunmakla birlikte başka bir alanda da yer alabilir, ayrıca hiç bulunmayadabilir. Ayrıca, kıymetli bir dosya olması sebebiyle genellikle hostunuz içerisinde Gizli olarak bulunur ve dolayısyla görünmez. Sunucunuzdaki gizli dosyaları görüntülemek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz. Şimdi gelin en basit haliyle php.ini Nasıl Oluşturulur uygulamalı olarak inceleyelim:

Adım 1: Bir Metin Belgesi Oluşturun

Bilgisayarımızın masaüstünde boş bir yere faremiz ile sağ tık yapıyoruz. Sırasıyla Yeni > Metin Belgesi seçimini yapıyoruz.


Adım 2: Dosya > Farklı Kaydet

Yeni oluşturduğumuz metin belgemizin içerisine php.ini dosyamız içerisine eklemek istediğimiz kodları yazıyoruz. Ardından Dosya > Farklı Kaydet menü bağlantılarını tıklıyoruz.


Adım 3: İnce Detaylar

Karşımıza gelen pencerede öncelikli olarak (1) sol tarafta bulunan alandan dosyamızı kaydetmek istediğimiz konumu seçiyoruz. (2) Dosya Adı alanına php.ini yazıyoruz. (3) Kayıt Türü alanından Tüm Dosyalar (*.*) seçeneğini seçiyoruz. (4) Son olarak Kodlama alanından UTF-8 seçimini yapıp Kaydet diyerek işlemimizi sonlandırıyoruz.


Aşağıda da göreceğiniz üzere, daha önce kaydetmek istediğimiz konumu seçtiğimiz alanda php.ini dosyanızı bulabilirsiniz.

Haber Bültenime Katıl

Yakında paylaşmaya başlayacağım website tasarımı yapmak için bilinmesi gerekenler konulu paylaşımlarımdan haberdar olmak isterseniz içerik bültenime ücretsiz abone olabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Teklif İsteği Göndermeden Önce

Benim Sizden Bir Ricam Var

Lütfen teklif talebinde bulunmadan, öncelikle hizmet sayfalarımı inceleyip, web tasarım fiyatlarım hakkında bilgi sahibi olunuz.

Tüm diğer sorularınız için İletişim sayfamda bana ulaşabileceğiniz bilgilerimi bulabilirsiniz. İletişime geçmek için çekinmeyiniz.