max_execution_time Değerini Artırma

max_execution_time Değerini Artırma

max_execution_time Değerini Artırma

Bu yazımızda sizlerle “max_execution_time değerini artırma” konusunu işleyeceğiz. Kullanmakta olduğunuz web barındırma şirketinin size sunduğu kotalar, kullandığınız hosting paketine göre değişkenlik gösterecektir.

MAX EXECUTING TIME değeri bu yazı dizisinin en önemli konusudur. Sitenize demo bir içeriği import etmeye ya da bir bileşen kurmaya çalıştığınızda bu işlemin kaç saniye içerisinde tamamlanmasını gösteren sınırı ifade eder. Yani bu değer eğer 100 ise ve siz yeni satın almış olduğunuz Lisanslı bir temayı kurduktan sonra temanın size ücretsiz sunduğu demo içeriği import etmeye çalıştığınızda eğer bu import işlemi 100 saniye içerisinde bitmezse siteniz bu bağlantıyı sonlandıracak ve import işleminiz yarıda kalacaktır.

Genellikle bu ayar  kullandığınız hostlarda 100’dür. WordPress Max Execution Time Limiti‘nizin 300 olması olası sorunlarınızın çoğunu çözmeye kafi gelecektir. O halde size max_execution_time değerini nasıl artırabilirim diyenler için yöntemlerimizi paylaşmaya başlayalım.

NOT: Aşağıdaki paylaşılan yöntemler kullanmakta olduğunuz hosting şirketinin güvenlik ilke ve uygulamarına göre işe yaramayabilir. Bu gibi durumlarda hosting servisinize max_execution_time değerinizi artırmak istediğinize dair bir destek ticket’i açmanız halinde size yardımcı olacaklardır.


Yöntem 1: function.php ile Limit Yükseltme

Temanızın kurulu olduğu klasör içerisinde functions.php dosyası içerisinde uygun bir yere aşağıdaki kodu yazarak post_max_size limitinizi artırabilirsiniz:

@ini_set( 'max_execution_time', '300'

functions.php Nerede?

functions.php dosyasını sunucunuzun public_html ya da httpdocs klasörü içerisinde yer alan, wp -content/themes/temaklasörü/ ‘nüz erisinde bulabilirsiniz.


Yöntem 2: php.ini ile Limit Yükseltme

php.ini hostunuza ait limitleri belirleyen çok önemli bir dosyadır. Bu dosya genellikle hostunuzun anadizininde bulunmakla birlikte başka bir alanda da yer alabilir, hiç olmayadabilir. Ayrıca, kıymetli bir dosya olması sebebiyle genellikle hostunuz içerisinde Gizli olarak bulunur ve görünmez. Sunucunuzdaki gizli dosyaları görüntülemek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.

Eğer sunucunuzda böyle bir dosya varsa; aşağıdaki işlemi o dosya içerisindeki benzer kodda değişiklik yaparak yapacaksınız, eğer böyle bir dosya yoksa bu dosyayı siz oluşturacaksınız ve sunucunuzun ROOT anadizinine yükleyeceksiniz. php.ini ile upload limiti artırma kodu aşağıdaki gibidir:

max_execution_time = 300

php.ini Nasıl Oluşturulur? öğrenmek için ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.


Yöntem 3: .htaccess ile Limit Yükseltme

.htaccess dosyası; Hypertext Access ve Apache başta olmak üzere çoğu ağ sunucusu tarafından kullanılan web alanı üzerinde ayar değişimleri yapılmasını sağlayan bir başka çok önemli dosyadır. Sunucunuzun Root (Anadizin) dizinin de yani public_html ya da httpdocs klasörü içerisinde yer alır ve gizli olabilir. Aşağıdaki kodu mevcut .htaccess dosyanız içerisine ekleyebilir ya da yeni bir .htaccess dosyası oluşturabilirsiniz.

php_value max_execution_time 300
php_value max_input_time 300

.htaccess dosyası nasıl oluşturulur?” bilmiyorsanız ilgili yazımızı inceleyebilirsiniz.


Yöntem 4: Hosting Şirketiniz (Son Çare)

Yukarıda daha önce belirttiğimiz gibi; paylaşımlı bir hosting paketi kullanıyorsanız bu teknikler işe yaramayabilir. Bu durumda, wordpress max_execution_time limiti artırmak  için hosting firmanıza başvurmanız gerekir. Webdeyeral, En Kaliteli Hosting Firması olarak Turhost‘u tavsiye eder.

Haber Bültenime Katıl

Yakında paylaşmaya başlayacağım website tasarımı yapmak için bilinmesi gerekenler konulu paylaşımlarımdan haberdar olmak isterseniz içerik bültenime ücretsiz abone olabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Teklif İsteği Göndermeden Önce

Benim Sizden Bir Ricam Var

Lütfen teklif talebinde bulunmadan, öncelikle hizmet sayfalarımı inceleyip, web tasarım fiyatlarım hakkında bilgi sahibi olunuz.

Tüm diğer sorularınız için İletişim sayfamda bana ulaşabileceğiniz bilgilerimi bulabilirsiniz. İletişime geçmek için çekinmeyiniz.