Komple Site Yedeği Alma (Host + SQL)

Komple Site Yedeği Alma (Host + SQL)

Cpanel İle Site Yedeği Alma (Host + SQL)

Daha önce  phpMyAdmin SQL Yedek Alma ve Cpanel Dosya Yedekleme konularına değinmiştik. Bu yazımızda anlatacağımız yedekleme işlemi her iki yedeklemeyi yani Host+SQL Komple Site Yedeği Alma’yı kapsamaktadır ve oldukça basittir. Hadi başlayalım…

Adım 1 – Cpanel’e Giriş

Sitenizin hosting yönetim paneline giriş yapmanız gerekiyor. Bu adres genellikle cpanel.domainadresiniz.com gibidir.  Cpanel‘e kullanıcı adınızı ve parolanızı yazarak giriş yapıyoruz.

step01-cpanel-login

Adım 2 – Yedekleme

Giriş yaptıktan sonra açılan sayfamızda Dosyalar bölümünde yer alan Yedekleme seçeneğini tıklıyoruz.

Adım 3 – Tam Bir Site Yedeği Oluşturma

Tam Bir Web Sitesi Yedeği İndir butonunu tıklıyoruz.

Adım 4 – Yedeklemeyi Başlatma

Yedekleme Hedef Dizini alanından Giriş Dizini‘ni seçiyoruz. Ardından, yedekleme işlemi tamamlandığında tarafımıza bilgi verilecek eposta adresimizi yazıp Yedek Oluştur butonunu seçiyoruz.

Adım 5 – SQL’imiz İniyor…

Epostanıza aşağıdaki postaya benzer bir mesaj geldiğinde oluşturduğumuz yedeğimizin hazır olduğunu öğrenmiş oluyoruz.

Ardından, Adım 2’de girdiğimiz Yedekleme sayfasına tekrar giriyoruz. Sizin de gördüğünüz üzre indirilebilir yedeğimiz bizi bekliyor. İndirmek için üzerini tıklıyoruz ve indirme başlıyor.

Son Bir Açıklama

İndirdiğimiz Backup dosyamız sıkıştırılmış Zip dosya formatındadır. Bu dosyayı açabilmek için bir yazılıma ihtiyacınız bulunmaktadır. WinZip, WinRar ya da 7Zip (Ücretsiz) isimli yazılımlardan dilediğinizi bilgisayarınıza kurabilirsiniz. Yedek içerisindeki MySql klasörü içerisinde daha önceki yazımızda phpMyAdmin ile Export ettiğimiz veritabanlarınız; homedir klasörü içerisinde ise, daha önceki birbaşka yazımızda Cpanel üzerinden indirdiğimiz public_html klasörümüz ve içerisindeki dosyacıklar yer almaktadır.

İşlemlerimiz tamamlandı. Yedeğinizin hayrını görünüz. Aklınıza takılan konularda yorum eklemeyi ihmal etmeyiniz.

İyi günler dileklerimizle,

Webdeyeral

Haber Bültenime Katıl

Yakında paylaşmaya başlayacağım website tasarımı yapmak için bilinmesi gerekenler konulu paylaşımlarımdan haberdar olmak isterseniz içerik bültenime ücretsiz abone olabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Teklif İsteği Göndermeden Önce

Benim Sizden Bir Ricam Var

Lütfen teklif talebinde bulunmadan, öncelikle hizmet sayfalarımı inceleyip, web tasarım fiyatlarım hakkında bilgi sahibi olunuz.

Tüm diğer sorularınız için İletişim sayfamda bana ulaşabileceğiniz bilgilerimi bulabilirsiniz. İletişime geçmek için çekinmeyiniz.