skip to Main Content

Merhabalar! Ben Fatih Özün. Doğma büyüme İstanbul’luyum. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Oldum olası insanlara yardımcı olmaktan büyük keyif almış, hayata her zaman bardağın dolu tarafından bakan ve küçük şeylerle mutlu olmayı becerebilen bir kişiliğe sahibim.

2005 yılında özel bir kurumda iş başı yaptım. Sahip olduğum her şeyi önce yüce rabbime; desteğini benden esirgemeyip, bana her daim destek olan yakın dostlarıma, sonra çalıştığım bu nadide kuruma borçluyum diyebilirim.

Bu çalıştığım kurumdaki kültürel çeşitlilik bana değişik bir keyif veriyordu. Bu durum, “benim de İngilizce öğrenmem lazım” hissinin bende oluşmasına neden oldu. Hemen kurs araştırması yapıp, bulduğum ilk kursa gidip, kayıt oldum. Sanıyorum 2006-2007 yıllarıydı. Uzun süre kursa hiç ara vermeden devam ettim. Bulunduğum noktaya gelmemde İngilizce’nin çok büyük payı oldu. Size de en az bir yabancı dil öğrenmeyi şiddetle tavsiye ediyorum.

4 Yılda 50K USD Kazanmak – Benim Web Tasarım Hikayem’i İzle

Çalıştığım iş yerinde 2013 yılında gece vardiyasına geçtim. Yöneticim; çok boş vaktim olacağını, bu anlarımı değerlendirmemi tavsiye etti. İlk 3 ayım, boş zamanlarımda film ve dizi izlemekle geçti. Sonra bu hayatın böyle boş boş geçmeyeceğini fark edip, benim faydalı bir şeylerle uğraşmam lazım fikri aklıma düştü. Zaten ekonomik sıkıntılar da çekiyordum. Hemen bir ek iş bulmalıyım diye düşündüm. 3 ek iş girişimim başarısızlıkla neticelendi. Sonra dedim “Ben website nasıl yapılır az çok biliyorum. Eee ihtiyacım olan her şey de bende var; boş vakit, ekonomik sıkıntı, mortgage taksidi ve azim. Bir marka bulmalı ve website işi yapmalıyım” diye düşündüm ve Webdeyeral‘ı buldum.

Her şey ilk işimi teslim edene kadardı. Sonrası çorap söküğü gibi geldi. Geceleri geç saatlere kadar her an ulaşılabilir oluşum, yaptığım işlerde sadece lisanslı ürünler kullanmam, müşterilerimle olan iletişimim adımın kulaktan kulağa dolaşmasına neden oldu. İş yaptığım herkes beni dostlarına da tavsiye etti. 2018 yılı geldiğinde 30 referans web sitem vardı. Yaptığım işleri asla yapıp teslim edip, arkamı dönmedim. Her birine yıllarca bakım, güncelleme ve destek verdim. Hala da veriyorum. Çalışma şeklim bu.

2018 yılında döviz kurundaki farkı kendi avantajıma nasıl dönüştürebilirim diye düşünürken karşıma tam da bu fikir doğrultusunda harika bir iş fırsat çıktı. İş başvurumu 30+ aktif referansımla yapmıştım. Başvuru yaptığım şirket Amerika ve Kanada’da bulunan göz doktorlarına web tasarım ve marketing hizmeti veren EyeCarePro idi. Freelance bir web admin arıyorlardı. İşim 1500’den fazla WordPress websitede değişiklikler yapmak, yeni sayfa oluşturmak, mevcut sayfaları güncellemek vs idi. Dünya genelinden 90+ freelance personeli bulunan şirketin bir diğer ferdi ben oldum. 2018 Ağustos ayından bugüne onlar için evden çalışmaya/destek vermeye devam ediyorum. Onlardan gelen düzenli gelir, Türkiye’de web tasarım işi arayışlarımı sonlandırdı.

Tasarımını yaptığım web siteleri her zaman lisanslı yazılımlarla yaptığımdan ve 1 yıl süresince müşterime verdiğim; sunucu, kurumsal eposta, yedekleme, güncelleme ve destek karşılığında bir miktar ödeme aldığımdan bu aldığım ödemelerle daha önce aldığım lisansların yenilemelerini yaparak yoluma devam ediyordum. Sonra web tasarıma merak salan kardeşlerime yardımcı olmak ya da kendi web sitesini kurmak isteyen insanlara yol göstermek için sahip olduğum lisansları uygun fiyata satma kararı aldım. Her geçen gün bu portföyü sizler ve benden sonra bu işi bir miras olarak devam ettirecek çocuklarıma bir gelecek mirası olarak geliştirmeye gayret ediyorum.

Son 10 yılım, yoğun bir şekilde web tasarım konusunda çalışmalar yapmakla, web siteler kurmakla ve merak ettiğim konuları öğrenmeye çalışmakla geçti. Bu işleri hep kendi başıma  yürütmem; Photoshop, CSS, HTML, SEO, Hosting Yönetimi, Website Bakımı, Website Hızlandırma gibi başka yönlerimin gelişmesine neden oldu. İşimi görecek seviyede olan yabancı dilim, karşılaştığım sorunları çözmemde bana referans olacak dokümanlara ulaşmamı sağladı.

Çevremdeki herkes bu işlere merak salıyor. Onlar da doğru bir yol izleyerek, sistemli çalışarak ya da en az benim kadar gayret göstererek başarabilirler diye düşünüyorum. Ne demişler “Bir yere gitmek istiyorsan, önce oraya daha önce gitmiş birini bulmak en iyi yoldur”. Şimdi istiyorum ki bu işleri dilim döndüğünce, web tasarıma meraklı olan kişilerle paylaşayım. Rahat bir hayat idame ettirmek için ihtiyaç duyduğunuz ücretleri kazanmak bu işleri yapmakla pek tabii mümkün.

Eğer bu yazıyı okuduysan ve ilgileniyorsan beni sosyal medya hesaplarımdan takip et. Youtube kanalımda boş vakit buldukça web tasarım nasıl yapılır, ne nedir anlatmaya başladım. Sözlerimi Alibaba’nın kurucusu Jack Ma’nın şu sözleriyle sonlandırıyorum: “Eğer yapmazsanız, hiçbir şey mümkün değildir. Eğer yapmaya çalışırsanız en azından umudunuz olur.

Sağlıcakla kalın!

Fatih Özün

Ara
WeCreativez WhatsApp Support
Online Hızlı Sipariş
👋 Selam, Ben Fatih Özün