Bir websiteye sahip olmak için ihtiyacımız olan temel bileşenler nelerdir?

Bir websiteye sahip olmak için ihtiyacımız olan temel bileşenler

Bir websiteye sahip olmak için ihtiyacımız olan temel bileşenler nelerdir, gelin bu konuyu açıklığa kavuşturalım

Temel olarak bir websiteye sahip olabilmek için üç temel bileşene ihtiyacımız bulunmaktadır. Bunlar; Alanadı (domain), Yazılım ve Sunucu (hosting)’dur. Her birinin kendine göre farklı seçenekleri bulunmaktadır. Bu seçenekler de hizmetin fiyatını belirleyen temel kavramlardır. Gelin şimdi bu muhteşem üçlüyü açıklamaya başlayalım.

1- Domain & Alanadı

– Domain (alanadı) nedir?

Domain (alan adı) internet üzerinde kelimelerin ya da rakamların tescil edildiği isimlerdir. Web sitelerinin bir isimler yani adresleri olmak zorundadır. webdeyeral.net bir domaindir, bu domain dns protokolü ile bir hosting hizmetine bağlanır ve ip adresleri üzerinden yayın yapar. Her web sitenin bir domaini olmak zorundadır. Domain olmazsa web siteleri sadece ip adresleri üzerinden çalışabilir bu da çok fazla tercih edilen bir sistem değildir.

Domain aynı zamanda sizin, yada sahip olduğunuz şirketin İnternetteki kimliğidir. Webde yer almak istediğiniz takdirde ilk olarak alan adınızı (domain) satın almanız gerekir. Alan adınızın uygun, kolay ve hatırlanabilir olması önemlidir. Sahibi bulunduğunuz firmanız, tanınmış olan soyadınız, markanız için halen alan adı almadıysanız bunu en kısa zamanda almanızı öneririz. Günümüzde birçok firma bunu zamanında yapmadığı için ya çok yüksek meblağlar ödeyerek isimlerini almak, ya da çok farklı ve uygun olmayan isimler altında firmalarını İnternete açmaktadır.

– Domain Süreleri ve Ücretleri

Domainler 1 ila 5 yıl arasında periyotlarda yıllık satın alınırlar. Daha doğrusu kiralanırlar. Hiçbir suretle domainler ömür boyu satın alınamazlar. 1 yıl süreyle satın aldığınız domaini bir başkası satın alamaz. Satın alınmış bir domain ancak transfer edilebilir. Domain ücretleri domain uzantısına göre farklılık gösterir. Ortalama 1 yıllık dmain ücreti 50 ₺ civarındadır.

– Domain Uzantıları ve Kullanım Alanları

Domain uzantıları global ve yerel olmak üzere iki farklı gruba ayrılır. Bunlardan en sık duyduğunuz şüphesizi .comuzantısıdır.

.com = Ticari alan adı olarak üretilmiş olmasına rağmen günümüzde her tür site için kullanılmaya başlamıştır. İngilizce de ” commercial” anlamına gelmektedir.
.net = İngilizcede ağ uzantısı anlamına gelen “network” kelimesinden kısaltılmıştır.
.org = Organizasyonlar için kullanılır “organization” kelimesinin ilk üç harfi kullanılmıştır.
.biz = Bu uzantı iş, ticaret anlamına gelen “business”  kelimesinden kısaltılmıştır.
.info = Uzantısı bilgi anlamına gelmektedir. İngilizcede “information” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.pro = Profesyonel anlamına gelmektedir. İngilizcede professional” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.name = Gerçek isimler için bu uzantı kullanılmaktadır. İngilizcede “nickler” kelimesinden üretilmiştir.
.edu = Eğitim kurumları için türetilmiş bir alan adı uzantısıdır. “education” kelimesinin kısaltılmışıdır.
.gov = Devlet kuruluşlarının alan adı uzantısıdır. “government” kelimesinin kısaltılmışıdır.

Bunların dışında ülke alan adlarının kısaltılmışlarını’da kullanılmaktadır.

.tr    =  Türkiye
.us   =  Amerika Birleşik Devletleri
.de  =   Almanya (Deutschland)

– com.tr Alanadı Hakkında Önemli Bilgi

Ülkemizde com.tr uzantılı alanadlarını alabilmek için bir takım koşullar bulunmaktadır. Örneğin webdeyeral.com.tralanadını alabilmeniz için ya şirket olarak vergi levhanız üzerindeki şirket isminin ilk iki kelimesinde bu adın tam olarak geçmesi, ya da bu marka için marka başvurunuzun olması gerekir. Bunun haricinde isminize özel örneğin fatihozun.com.tr alanadını alabilmeniz için ise sadece isim ve soyisminizin bu olduğunu kimliğinizle kanıtlamanız yeterlidir. Harici bir belgeye gerek yoktur.


2- Yazılım

Yazılım, websitesi olarak kullanacağınız alt yapıdır. Web yazılımları genel olarak Statik ve Dinamik olmak üzere ikiye ayrılır.

– Statik Web Tasarım Nedir?

Statik web tasarıma verilebilecek en net örnek HTML sitelerdir. Statik tasarımın en önemli avantajları; web tarayıcılarında çok hızlı açılmaları, yüksek hosting özelliklerine ihtiyaç duymaması bakımından sunucu maliyetilerinin düşük olmasıdır. Dezavantajları ise; Bu bu sitelerin bir yönetim paneli yoktur, websitenizde değişilik yapmak istediğinizde, örneğin anamenüde yer alan bir sayfanın başlığını değiştirmek istediğinizde siteyi oluşturan tüm sayfalarda da bu değişikliği uygulamanız gerekiyor. Ayrıca temel düzeyde HTML bilgisine sahip değilseniz, FTP dosya transfer protokolü hakkında bilginiz de yoksa bu tasarım sizin için kesinlikle uzak durulması gereken bir tasarım türüdür.

– Dinamik Web Tasarım Nedir?

Dinamik web tasarım; içeriği güncellenebilen, kendisine özgü bir yönetim paneli bulunan, ASP ya da PHP kodlama diliyle yazılmış tasarımlardır. PHP olan tasarımların en bilinenleri; açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemlerinden (CMS)  joomla, Drupal ve WordPress yazılımlardır. PHP olarak sıfırdan yazılmış yazımlardansa CMS (Content Management System) sistemleri kullanmanızı tavsiye ederiz. Biz de tüm tasarımlarımızı sadece WordPress olarak yapmaktayız.


3- Hosting & Sunucu

Hosting; websitenizin tasarımını ortaya koyan dosya parçalarının barındırılacağı alandır. Daha önce satın almış olduğunuz alanadınızın DNS ayarlarında bir takım değişiklikler yapılarak alanadınız sunucunuzla eşleştirilir. Ardından, website adresinizin tarayıcınızın adres çubuğuna yazılmasıyla hostinginiz içerisinde yer alan taarım dosyaları çalışmaya başlar ve sitenizin açılması gerçekleşmiş olur.

– Hosting Ücretleri

Hosting hizmeti aylık ya da yıllık periyotlarda satın alınır. İhtiyaç duyduğunuz hosting özelliklerine göre ödeyeceğiniz ücret değişiklik gösterir. Statik bir site istiyorsanız SQL veritabanına ihtiyacınız yoktur. Ama Dinamik bir site istiorsanız satın aldığınız hostun SQL veritabanını içeriyor olması ve en az bir SQL’in paketinize tanımlanmış olması gerekir.

– Hosting Hizmetinin Önemi

Piyasada aylık maliyetinden yola çıkarak yıllık size maliyeti 50 ₺’den başlayan fiyatlarla hosting hizmeti alabilirsiniz. Ama bu hosting hizmetinin limitleri muhtemelen ya düşük olacaktır ya da güvenlik konusunda bazı sıkıntıları. GoDaddy Wixx gibi çok fazla reklam yapan şirketlerden uzak durmanızı öneririz. Bizzat yaşadığımız, şahit olduğumuz sıkıntıları mevcuttur.

– Yurdışından UCUZ Hosting Alacakların Dikkatine!

Yurtıdışından da ucuz hosting hizmeti almamanızı tavsiye ederiz. Düşük konfigürasyona sahip paylaşımlı sunucularda size bir host verirler. Sitenize kavuşursunuz. Aynı sunucuda bulunan pornografik ya da illegal site içeriğine sahip başka bir site daha bulunur. Glabal çaplı hackerlar bu illegal siteyi hackleyebilmek için sunucuya saldırıda bulunur. Sunucu ele geçirildiğinde içerisinde bulunan tüm sitelere ya zarar verirler ya da sitenize zararlı bir takım dosyalar yüklerler. Bu yüklenene zararlı yazılımları Google arama motoru websitenizde tespit ettiğinde de sitenizi SandBox’a eklerler ve bu durum sitenizin arama sonuçlarından kaldırılmasına bile neden olur. Öyle olunca da sitenize hiç kimse ulaşamaz.

Bu nedenle yurtdışından ya da kalitesi tescillenmemiş, genel kabul görmemiş hiçbir servis sağlayıcısından hosting almamanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Haber Bültenime Katıl

Yakında paylaşmaya başlayacağım website tasarımı yapmak için bilinmesi gerekenler konulu paylaşımlarımdan haberdar olmak isterseniz içerik bültenime ücretsiz abone olabilirsiniz.

Diğer Yazılar

Teklif İsteği Göndermeden Önce

Benim Sizden Bir Ricam Var

Lütfen teklif talebinde bulunmadan, öncelikle hizmet sayfalarımı inceleyip, web tasarım fiyatlarım hakkında bilgi sahibi olunuz.

Tüm diğer sorularınız için İletişim sayfamda bana ulaşabileceğiniz bilgilerimi bulabilirsiniz. İletişime geçmek için çekinmeyiniz.