404 Sayfaları Toplu Kaldırma [video]

404 Sayfaları Toplu Kaldırma [video]

404 Sayfaları Toplu Kaldırma

Bu yazımızda sizlerle 404 Sayfaları Toplu Kaldırma işlemini Google Search Console üzerinden toplu halde, uğraşmadan, zahmetsizce nasıl kaldırabiliriz onu paylaşacağım.


404 Bulunamadı Hatası Neden Oluşur?

404 sayfa hataları; web sitenizde daha önce var olan bir sayfanın daha sonradan bağlantı adının değiştirmesi, bağlantının başka bir sayfaya bağlanması suretiyle link yapısının değişmesi ya da bağlantının tamamen silinerek ortadan kaldırılması sonucu ilgili sayfanın ziyaret edilmesiyle browser’imizin 404-Sayfa Bulunamadı hatası vermesine yol açar.


404 Bulunamadı Hatasının Sakıncaları Nelerdir?

 • Sitenizin arama motorunda değer kaybetmesine neden olur,
 • Sitenizin SEO değerine ve çalışmalarına negatif etki yapar,
 • Google üzerinden gelen site ziyaretçilerinin sitenizi takip etmesini bırakmasına neden olur. Çünkü yaptıkları arama sonucu google arama sonuçlarında tıkadıkları bağlantılarınız açılmadığında müşteri bilinçaltından web sitenizin silinmenize yol açar ve antipati oluştur.

404 Bulunamadı Hataları Nasıl Önlenir?

 • Eğer sitenizde bir takım demo site vb çalışmaları yapıyorsanız ve bir süre sonra bu çalışmaları silecekseniz google botlarının o çalışma dosyalarını robot.txt ile indexlememesini sağlayınız. Bkz. Robot.txt nedir?
 • Mevcut bir sayfanın bağlantı adresinde değişiklik yaptıysanız 301 yönlendirmesi yaparak bu değişikliği google botlarına bildirin.
 • Eğer 404 hatası aldığınız sayfaları tamamen kaldırdıysanız aşağıdaki videomuzda detaylı anlattığımız teknikle 404 Bulunamadı Hatalarınızı Toplu Kaldırın

404 Sayfaları Toplu Kaldırma [Video]

GOOGLE CHROME EKLENTİSİNİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Aklınıza takılan her türlü konuda yorum eklemeyi ihmal etmeyiniz.

Yazımızın faydalı olması dileklerimizle,

Webdeyeral

This Post Has 4 Comments
 1. Video’lu anlatım çok faydalı olmuş gerçekten ellerinize sağlık. Bu sorunu kodlarla boğuşarak çözmeyi planlıyorum büyük bir külfetten kurtardınız.

 2. kemal arkadaşın yazdığına katılıyorum. csv şeklinde indirince tüm yazılar tek satırda çıkıyor, sütun şeklinde gruplamıyor, dolayısıyla url siteadı .com/urlazantısı iken siteadı .com/urluzantısı404masaüstübulunamadı07.08/018 şeklinde bir hal alıyor, buda normalde goole ile alakası olmayan bir url yi kaldırmaya calışıyoruz demek oluyor, örnek aşagıda

  http://www.dizi-izlesene.com/soz-50-bolum-sezon-finali-izle-hd-6/,404,,24.07.2018,Bulunamadı,Masaüstü,04.08.2018

  1. Merhaba, bu yöntemi 2 yıldır tüm kendi websitelerimde ve müşterilerimizin websitelerinde uygulamaktayım. Google Search Consol üzerinden indirdiğiniz bulunamayan sayfalarınızı içeren CSV dosyasının nasıl olduğunu kafanıza takmayın. CSV dosyasında değişiklik yapmayın. Google bu dosyayı hem websitenizin masaüstü sürümüne ait hem de mobilden gelen kullanıcılarınızın ulaşamadığı 404 sayfalarına göre derliyor. Sadece CSV dosyası ile belirttiğim şekilde linklerinizi kaldırılma talebinde bulunun. Kaldırma talebimiz bittikten sonra kaldırılmasını bildirildiğiniz linkler BEKLİYOR olarak görünecektir.

   1-2 gün sonra tekrar Search Consol’a girip aynı sayfayı ziyaret ettiğinizde BEKLİYOR olarak görünen linklerinizin KALDIRILDI olarak güncellendiğini göreceksiniz. Bu işlemi yaptığınızda pat diye linkleriniz silinmiyor. Biz bu uygulamayla kaldırılması için talepte bulunuyoruz.

   Yorumun özeti; önce uygula, 2 gün bekle, olmuş mu olmamış mı gör ve gel buraya yorumunu yaz güzel kardeşim.
   Saygılar.

Bir cevap yazın